Male, bijele kvržice nalik na prištiće koje ne nestaju. Poznato? Možda se radi o milijama – bezopasnoj, ali vrlo tvrdokornoj pojavi na koži, koja se u većini slučajeva može ukloniti pravilnom i dosljednom njegom.
Milije su na prvi pogled vrlo slične zatvorenim komedonima, ali su mnogo tvrdokornije i mogu ostati na koži tjednima, mjesecima ili čak i duže. Uglavnom se pojavljuju na licu, najčešće u području oko očiju. Obično nestaju same od sebe, ali to može potrajati i nekoliko mjeseci pa vjerujemo da želite pronaći brže rješenje.
Ako se saniraju na pogrešan način, koža se može oštetiti i stanje se dodatno pogoršava. Stoga slijedite naše jednostavne savjete kako biste se sigurno riješili milija i možda čak spriječili njihovu ponovnu pojavu.
Milije ili prištići?
Iako milije na prvi pogled izgledaju kao prištići, to su dvije različite pojave. Kao što je spomenuto, milije su mnogo dugotrajnija pojava. Za razliku od prištića, pojavljuju se i oko očiju te na drugim dijelovima lica gdje nema aktivnih žlijezda lojnica. Kod milija nema ni crvenila koje se često povezuje s nečistoćama i aknama.
Budući da milije na prvi pogled izgledaju poput prištića, ključno je da ih znate prepoznati. Ne smiju se istiskivati, bušiti ili na neki drugi način fizički uklanjati s kože – budući da su izbočine tvrde i nastaju ispod površine kože, te metode vjerojatno neće pomoći i samo će iritirati i oštetiti kožu oko njih.
Rješenje: salicilna kiselina (BHA)
Milije nastaju kada prirodni proces ljuštenja kože ne funkcionira optimalno, stoga preporučujemo korištenje eksfolijanta sa salicilnom kiselinom (BHA). Između ostalog, to će ubrzati izmjenu stanica i naknadnu obnovu kože te značajno pridonijeti otapanju milija.
PAŽNJA! Ako nikada niste koristili aktivne sastojke poput salicilne kiseline (ili je vaša koža osjetljiva), preporučujemo postupno uvođenje eksfolijanta u večernju rutinu – proizvod nanesite svaku drugu večer nakon čišćenja na suhu kožu i nastavite s neutralnom noćnom kremom. Zatim postupno povećavajte učestalost korištenja u skladu s reakcijom kože.
Osim korištenja eksfolijanta, ostala njega kože također je važna kako bi se spriječilo ponovno pojavljivanje milija. U praksi to znači korištenje nježnih proizvoda za čišćenje i hidrataciju (odgovarajućih za vaš tip kože) u kombinaciji sa svakodnevnom upotrebom UV zaštite.
Ukratko – nježna i redovita njega kože u kombinaciji s eksfolijantom sa salicilnom kiselinom u velikoj većini slučajeva pomaže u poboljšanju stanja. No, ako ni nakon nekoliko tjedana dosljedne njege kože ne primijetite poboljšanje, još uvijek se možete obratiti osobnom liječniku ili dermatologu koji će daljnjim preporukama pomoći u poboljšanju stanja.
Niste sigurni jeste li pronašli odgovor na sva pitanja? Rado ćemo vam pomoći! Obratite nam se na info@superskin.hr, nazovite nas na 099 1912 760 ili nam pišite na Facebooku ili Instagramu i rado ćemo vam pomoći u odabiru najboljih proizvoda za vas.